- Friss Hírek
- A lábnyomról / kislábnyomról
- Rezsicsökkentés gyorstalpaló
- Erdő is, Energia is
- Másfélfokos életmód
- Másfélfokos blog
- Kislábnyomos életmód
- Kislábnyomos életmód - gyűjtemény
- Kislábnyomos életmód - videók
- Kislábnyom tippek
- Kislábnyom tippek - gyűjtemény
- Kislábnyom Hírek
- Érdemes rápillantani
- Szezonális szemezgető
- Igazságosság ökológiai korlátok közt
- EnergiaKözösségek
- Közösségi Energia - Gyűjtemény
- Hasznos eszközök
- Letölthető anyagok
- Kislábnyom Hírlevelek
Ilyen is van?! Egy magyar turista tengerentúli utazásának karbon-lábnyomát kompenzálja faültetéssel
Vera környezetvédelmi szakértőként dolgozik. Ezért munkájából kifolyólag is fontos számára, hogy életmódjának minél kisebb környezeti hatása, azaz ökológiai lábnyoma, és ezen belül karbon-lábnyoma legyen. Emellett azonban szereti felfedezni a világot, megismerni a tőlünk messze fekvő tájakat, embereket is. Ez tengerentúli repülőutakkal jár, amelyek nagyon nagy karbon-lábnyomot hagynak maguk után, azaz rengeteg széndioxid-kibocsátással járnak.
Mit tud ilyen esetekben egy környezettudatos utazó tenni?
Az utazásokról nem feltétlen kell lemondani, de nagyon meg kell fontolnunk, hogy hová és milyen gyakran megyünk. A lundi egyetem egy 2017-ben publikált tanulmánya szerint ugyanis a tengerentúli repülőutak számának csökkentése az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy karbon-lábnyomunkat csökkentsük.
A környezettudatos utazó tehát nem utazik évente többször tengerentúlra. Ha utazik, akkor hosszabb időre megy és igyekszik a tipikusan helyi - és nem turistáknak kialakított - szolgáltatásokat használni, ha szállást keres, ha megéhezett, vagy ha utazni szeretne. Veráék helyi ételeket kóstoltak, gyalogoltak taxizás helyett, és tuktukra is csak azért ültek, mert a bérelhető biciklin nem volt gyerekülés. Kisebb távokra pedig inkább a helyi tömegközlekedést - például buszt és kompot - részesítették előnyben a repülővel szemben.
Végül pedig egy környezettudatos utazó felelősséget vállal valamilyen módon repülőútjának karbon-lábnyomáért. Erre bizonyos esetekben már a légitársaságok is adnak lehetőséget: fizethetünk azért, hogy utazásunk lábnyomát ők kompenzálják. Ennél azonban sokkal közvetlenebb megoldás, ha a kiszámolt karbon-lábnyomot valamilyen, az utazóhoz közelebbi, személyesebb módon kompenzáljuk. Vera azt választotta, hogy segítségünkkel, azaz a GreenDependent Egyesület közreműködésével támogatja őshonos gyümölcsfák ültetését.
A GreenDependent a fákat egy ún. tündérkertből szerzi be. A tündérkertek küldetése a magyar fajtasokszínűség megőrzése, így az ültetés a biodiverzitás védelméhez is hozzájárul. A beszerzett fákat pedig iskolakertekben ültetik el, együttműködve az Iskolakertekért Alapítvánnyal.
Veráék legutóbbi repülőútja összesen 25239 km volt, amely így 5,55 tonna szén-dioxid kibocsátását jelentette 1 főre (ez valamennyivel több, mint amennyi széndioxid-kibocsátással egy átlagos magyar életmódja egy év alatt jár). Ennyi szén-dioxidot 32 gyümölcsfa elültetésével tudunk kompenzálni, amelyek életük során fogják ezt a gázmennyiséget megkötni.
Vadovics Edina, GreenDependent
Megjelent a Kislábnyom hírlevél 2018. áprilisi (106.) számában.
Képek forrása: Kiss Veronika © és GreenDependent
Megosztás