- Friss Hírek
- A lábnyomról / kislábnyomról
- Rezsicsökkentés gyorstalpaló
- Erdő is, Energia is
- Másfélfokos életmód
- Másfélfokos blog
- Kislábnyomos életmód
- Kislábnyomos életmód - gyűjtemény
- Kislábnyomos életmód - videók
- Kislábnyom tippek
- Kislábnyom tippek - gyűjtemény
- Kislábnyom Hírek
- Érdemes rápillantani
- Szezonális szemezgető
- Igazságosság ökológiai korlátok közt
- EnergiaKözösségek
- Közösségi Energia - Gyűjtemény
- Hasznos eszközök
- Letölthető anyagok
- Kislábnyom Hírlevelek
Opció a bió - 9 milliárd földlakónak is!
Nemcsak családunk terített asztalára, hanem az összes, 9 milliárd földlakó ember számára elég bioélelmiszert lehetne termelni 2050-re két apró emberi szokásunk megváltoztatása mellett.
Az egyik kiiktatásra váró szokásunk az át nem gondolt bevásárlás, a meg nem tervezett főzés miatti élelmiszerpazarlás. Nem feltételezem a Kislábnyom hírlevél olvasójáról, hogy a komposztáló láda vagy a háztartási hulladéktároló lakóinak vásároljon vagy főzzön, én csak saját hűtőszekrényemből kidobott megromlott tejre, a fel nem használt főzőtejszínre vagy a vendéget hiába váró kolbászra gondolok.
A másik mérséklésre váró szokásunk a túlzott mértékű állati eredetű táplálékfogyasztás. Foglalkoznunk kell ezzel a témával, annak ellenére, hogy ellentmondásokkal „
panírozott” a felvetés: egyesek túlágosan ragaszkodnak a bőséges húsfogyasztáshoz, mások meg örvendenek egy rossz minőségű, adalékanyagokkal ehetővé tett kolbászdarabnak vagy velejéig szívott lerágott csontnak. Betokosodott rögeszménk, hogy nélkülözhetetlen az emberi tevékenységhez a húsfogyasztás, pedig számos sportoló életmódja bizonyítja, hogy a húsfogyasztás mértéke nem egyenesen arányos a fizikai teljesítményünk mértékével (példákat ld. itt vagy itt).
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO, megbízásából készült tanulmány támasztja alá a fenti feltételezést, amely november 14.-én jelent meg a Nature Communications szaklapban. A kutatók modellezték a FAO adatai alapján, hogy 2050-re mekkora földterület használatával lehet előállítani fejenként napi 2700 kalóriának megfelelő élelmiszert a klímaváltozás különböző hatásai mellett, ha változtatjuk a biogazdálkodás arányát.
A teljesen biogazdálkodásból előállított élelmezés számos pozitív környezeti hatást vonna maga után, 3-7%-al csökkentené az üvegházhatású gázok kibocsájtását, valamint növényvédőszer- és műtrágyamentes környezetet ererményezne. Ugyanakkor kevesebb egészségügyi probléma merülne fel az emberi szervezetekben, amely hosszútávon költségcsökkenést jelentene az államháztarsás számára.
A konvencionális, nagyüzemi mezőgazdasái termelési módszerről a kisléptékű, fenntartható modellre való átállás politikai és gazdasági vonatkozásai első látásra-hallásra bonyolultnak tűnhetnek, de kellő akarattal és leleményességgel kivitelezhetőek.
A kisebb hozamú biogazdaság negatív hatásait a már fent említett pazarláscsökkentéssel és a húsfogyasztás csökkentésével lehetne ellensúlyozni, egyelőre ezt próbáljuk saját bevásárlólistánk és ebédreceptünk átgondolásával megvalósítani, majd aktív társadalmi részvételünkkel állást foglalni.
Szerkesztette: Péter Emőke, GreenDependent, Eco-Trend Egyesület
Megjelent a Kislábnyom hírlevél 2017. decemberi (103.) számában.
Képek forrása: Antal Orsolya/GreenDependent és ld. Forrás
Megosztás