- Friss Hírek
- A lábnyomról / kislábnyomról
- Rezsicsökkentés gyorstalpaló
- Erdő is, Energia is
- Másfélfokos életmód
- Másfélfokos blog
- Kislábnyomos életmód
- Kislábnyomos életmód - gyűjtemény
- Kislábnyomos életmód - videók
- Kislábnyom tippek
- Kislábnyom tippek - gyűjtemény
- Kislábnyom Hírek
- Érdemes rápillantani
- Szezonális szemezgető
- Igazságosság ökológiai korlátok közt
- EnergiaKözösségek
- Közösségi Energia - Gyűjtemény
- Hasznos eszközök
- Letölthető anyagok
- Kislábnyom Hírlevelek
Újratervezve megújulóból
A standfordi egyetem kutatóinak egy csoportja matematikai modellezés segítségével kiszámolta, hogy mennyi idő alatt tudna a bolygó nagy része kiszállni a szén, az olaj és a gáz felhasználásából. Talán pár évtized alatt sikerülne?
139 ország ütemtervét kutatták és tették közzé egy-egy infografika segítségével, melynek alkalmazásával, szerintük, 2050-re a szél, víz és napenergia
felhasználásával akár 100%-ban megújítható energiaforrásokra támaszkodhatna az emberi tevékenység.
A 139 ország energetikai átállását előrevetítő projekt egy olyan matematikai modellre alapoz, ami egyes országok energiafelhasználása alapján kiszámolja, hogy mennyi idő alatt reális az átállás a környezetszennyező technológiákról a megújulókra. Fontos megjegyezni, hogy ez nem országonként szeparált modell, hanem feltételezi, hogy az egyes (pl. „napos”, „szeles” vagy „vizes”) országok együttműködnek. A kutatók ezzel próbálják segíteni az országok saját intézkedéseit megalapozó modellszámításokat és a stratégiaalkotást.
Mark Z. Jacobson és kollegái számításai alapján például Szudán nagymértékben támaszkodhatna a tetőtéri napelemekre, Svájc a vízerőművekre, míg az Egyesült Királyság a szélerőművekre.
A kidolgozott alternatívák megvalósítása merész elképzelésnek tűnik, már majdnem „Jules Verne-i” álom. A Jacobson által publikált útvonal nem előrejelzi, hogy mi fog történni a jövőben, hanem lehetséges alternatívákat kínál, mutat be egy fosszilis erőforrás mentes jövő felé.
A magyarországi „útvonalterven” megtalálható az új munkahelyek száma, a felhasznált nap-szél-vízenergia hármas arányain át a villamos energia árának előre vetített becslése is és mindez a „business as usual” forgatókönyvvel (azzal, ha nem változtatunk a fosszilisenergia-felhasználásunkon) van összehasonlítva.
Szerkesztette: Péter Emőke, GreenDependent és Eco-Trend Egyesület
Források: http://think.transindex.ro/?hir=352, http://thesolutionsproject.org/ és Citylab
Képek forrása: http://thesolutionsproject.org/
Megosztás